wydarzenie

Festiwal Wieprzowiny w Koźminie Wlkp. - relacja

Autor: Krystyna Ziejewska Data publikacji: 2016-07-25 11:02:01 Komentarze: 0

Po raz czwarty  w Koźminie Wlkp. dniu 10 lipca 2016 r. odbył się Ogólnopolski  Festiwal Wieprzowiny. Głównym organizatorem był Krajowy Związek Grup Producentów Rolnych – Izba Gospodarcza, przy współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. oraz Grupy Producentów Rolnych z Koźmina Wlkp.

Oficjalnego otwarcia dokonali:  Maria Golińska Prezes Zarządu Grupy Producentów Rolnych Koźmin Wlkp. , Maciej Bratborski Burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wlkp., Zbigniew Tylicki Przewodniczący Komisji Rewizyjnej KZGPR-IG, Grzegorz Majchrzak V-ce Prezes KZGPR-IG oraz  Ilona Bałoniak Dyrektor ZSzP. W wydarzeniu  uczestniczył także Dyrektor Oddziału ARR w Poznaniu Bogdan Fleming.

Niedzielne popołudnie oprócz pięknej pogody obfitowało w szereg  atrakcji kulinarnych i artystycznych. Imprezie jak co roku towarzyszył konkurs kulinarny, którego tegoroczne hasło brzmiało „Na rodzinne imprezy najlepsza wieprzowina spod polskiej strzechy”. W konkursie uczestniczyło 10 drużyn  w trzech kategoriach: schab w galantynie, karkówka w obyczajach kulinarnych oraz polędwica na różne sposoby. W tegorocznych zmaganiach zwyciężyły : Koło Gospodyń Wiejskich Wałków, Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich Dzierżanów.  Równocześnie profesjonalni kucharze Andrzej Gołąbek i Dominik Bielawny prowadzili pokazy i warsztaty kulinarne przygotowując dla publiczności smakowitą zupę forszmak, paellę wieprzową z warzywami oraz pyszny tadin z najlepszego mięsa wieprzowego. Efektem ich pracy były tysiące pysznych dań, po które ustawiały się kolejki. Podczas imprezy wydano dla publiczności ponad 3000 porcji dań. 

Nie zabrakło również wielu atrakcji dla najmłodszych uczestników. Oprócz konkursu rysunkowego na temat. „świnka na wakacjach” odbywały się animacje dla dzieci „Bajkowy świat”.  Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie rysunkowym otrzymały upominki  a szczególnie nagrodzono trzy pierwsze miejsca, które zajęły:  Marysia Maćków, Amelia Kuzia i Ola Puciata. A nieco starsi uczestnicy mogli strzelać z wiatrówki, rzucać lotką bądź świńską nóżką. Całość imprezy uświetniły występy zespołów LOREM, TEMPERATURE oraz gwiazdy CZADOMAN na który przybyły tłumy fanów. Na koniec publiczność roztańczyła się w rytmie disco z DJ  zespołu TWO BOYS.

Festiwal cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Koźmina Wlkp. jak i okolicznych miejscowości oraz zaproszonych gości. Tegoroczna frekwencja przerosła oczekiwania co oznacza, że promocja naszego polskiego mięsa wieprzowego trafiła do jeszcze szerszego grona konsumentów. Wszyscy mieli możliwość posmakowania przepysznych potraw z wieprzowiny oraz doskonale bawili się do późnych godzin nocnych.

IV Ogólnopolski Festiwal Wieprzowiny w Koźminie Wlkp. został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.